12 fotiek na kalendár klubu bolo vybraných:

Fotky zaslali Tomáš, Martin, Jaro, Ondro, Miro, Rasťo, Roman, Ivan, Gabika

KALENDÁR 2013 - HLASOVANIE

REPORTÁŽ: ŽILINSKÍ JACHTÁRI O NAJDRAMATICKEJŠOM PRETEKU
Tri Žilinské posádky sa postavili na štartovú čiaru jedného z najdramatickejších pretekov posledných sezón. Mohla za to silná konkurencia, ku ktorej sa pridal vietor o rýchlosti v nárazoch až 14m/s. Na pocity a zážitky sme sa opýtali Róberta Braciník

Aká bola konkurencia na štartovej čiare? Róbert Braciník: „Keď som videl tú silnú konkurenciu na nástupe tak som si v duchu povedal: „Nevadí, prišiel som si po čase zapretekať…"

Aké boli poveternostné podmienky počas preteku? - Róbert Braciník „Aj podľa mojich predpovedačov počasia malo skôr pofukovať ako fúkať, preto som si na loď nebral viac ako klubovú flisovú vestu. Na budúce sa mi také už nestane. Už pred štartom sa slušne rozfúkalo, vietor však nemal stály smer, preto rozhodcovia viackrát prestavovali trať. Väčšina z lodí refovala, to znamená zmenšolvala plochu plachiet, tak sme sa pridali aj my. Rozhodcovská loď vydala pokyn, aby si všetci obliekli záchranné vesty a to sme už tušili, že to bude iné ako obvykle.“

Silný vietor ochromil viacero lodí, z celkového počtu 12, dokončilo preteky 6. Aké technické problémy ste mali vy? - Michal Mičura  „Počas preteku vďaka veľmi silnému vetru vytrhlo spiru z hlavnej plachty, Rado Machan ju ale šikovne vytiahol z vody a nainštaloval spať a hlavná plachta sa aj po zrefovaní ako tak dala použiť. Neskôr sme roztrhli pod silným tlakom pri namotávaní a vymotávaní na rolfok aj kosatku . Uvoľnili sa nám ovládacie laná od kormidla , to sa stalo nepoužívateľným a loď bola v strede oravskej priehrady neovládateľná. Pomohli sme si zostrojením krízového kormidla.“

**Aký bol priebeh preteku? ** Róbert Braciník „Igor Lehota – hlavný rozhodca, postavil trať ako klasický karusel s ofsetovou bójkou pri náveternej bóji. Trať bola dosť dlhá a išla sa 2 x (okrem poslednej – piatej rozjazdy, ktorú skrátil na 1 kolo). Silný vietor Protagonistu nevadí a tak sme sa spočiatku držali na čelných pozíciách.

Druhú rozjazdu sme dokonca vyhrali. Škoda štvrtej rozjazdy, ktorú museli rozhodcovia zrušiť, pretože sa odtrhla bója – mali sme ju slušne rozbehnutú. Viaceré posádky mali z vetrom problémy, myslím, že už po prvej či druhej rozjazde sa štartové pole zredukovalo na 6 lodí. Pri silnom vetre sme si netrúfali vytiahnuť spinaker, tak sme vždy na zaďák vytiahli hlavnú plachtu naplno a s kosatkou podoprenou pňom sme išli na motýľa. Zdalo sa, že ani veľmi nestrácame. Nevýhoda bola v tom, že druhé kolo sme išli vždy pod plnými plachtami.“

U­miestnenia pretekárov Klubu športového jachtingu Žilina: ** Posádka Selené 4.miesto v kategórii Racer, Arzén 2.miesto v kategórii Cruiser, Avantura 3.miesto v kategórii Cruiser. **Regate H20 O tri týždne neskôr sa išlo ďalšie kolo Slovenského pohára, na „Regate H2O“. Na Balte 23 sa preteku zúčastnila aj posádka rodiny Zielonkovcov z Yacht Clubu Terlicko. V kategórii Cruiser obsadili skvelé 3. miesto.

Chladné počasie so slabým vetrom, preverilo posádky po takticko-strategickej stránke. Zo šiestich rozjázd boli štyri na hranici regulárnosti z dôvodu slabého vetra. To však neoslabilo nasadenie a túžbu všetkých zúčastnených bojovať naplno. Čelo peletónu tradične obsadili pretekárske lode kategórie Racer a v nej obsadila plachetnica Selené v zložení Ondrej Lénárt, Katka Králiková, Miloš Mičura 5.miesto. Za nimi bojovali lode v kategórii rekreačných lodí – Cruiser a tu známa posádka rodiny Fedorovcov na lodi Arzén obsadila 4.miesto. Avantura s kormidelníkom Tomášom Chudíkom a posádkou Michal Mičura, Slávka Školiaková vybojovala v tej istej kategórii šieste miesto.

Tento pretek v Klube športového jachtingu Žilina, zhodnotili ako mierne sklamanie a je ponaučením, že v plavbách v slabom vetre má väčšina pretekárov rezervy. Napriek tomu patri klubu výborné 8.miesto v priebežnom hodnotení klubov v námornom a kajutovom jachtingu.